وب سايت كم بينايان و نابينايان
نهاد کتابخانه های عمومی کشور

OCR چیست؟

OCR     مخفف Optical Character Recognition و یا Optical Character Reader می باشد و آن در واقع نرم افزار متن خوانی است که براي تشخيص و بازيابي الفبا و نوشته هاي دست نويس يا تايپ شده طراحي شده است.

     متن هاي دست نويس يا متوني را كه قبلا با ماشین تحریر تایپ شده و یا نوشته های چاپ شده را به صورت خودکار به متن های کامپیوتری تبدیل نموده و در آن ذخیره کرد. یعنی تبدیل تصاویر کلمات به کدهای کلمات (قابل ذخیره در داخل کامپیوتر) و می دانیم هر متنی که در کامپیوتر ذخیره شد می توان روی آن پردازش های دلخواه انجام داد. مثلا آن را می توان ویرایش کرد. یا به عنوان مثال یکی از کاربردهای آن را می توان تبدیل حروف و نوشته های خطی، به خط بریل (مخصوص نابینایان) دانست و به این ترتیب همه نوشته های بشر توسط نابینایان قابل خوانده شدن است.

     البته استفاده از OCR تنها براي تبديل تصوير متون تايپ شده به متن تايپي نيست. بلكه هر جا شما عكسي داسته باشيد كه در قسمتي از آن حرف يا شماره اي وجود داشته باشد، نرم افزار OCR آن را تشخيص مي دهد. به عنوان مثال می توان از آن در دوربين هاي هوشمند سرعت سنج جاده ها استفاده کرد. (توضیحات بیشتر در سایر مقالات سایت میکرو رایانه) دوربین سرعت سنج؛ به صورت مستمر؛ سرعت خودرو ها را اندازه گیری می کند و بعد از شناسائي خودروی متخلف، از پلاك خودرو عكس مي گيرد و حالا با استفاده از همين نرم افزار OCR و بدون دخالت انسان می توان شماره پلاك ماشين را شناسايي كرده و در سیستم ذخیره نمود و یا آن را به مركز پليس اطلاع داد.

 

توضیح بیشتر

     بعد از آنكه تصوير حاوي متن را اسكن مي كنيم رايانه پردازشي را بر روي تصوير انجام مي دهد. ابتدا تصوير را به قسمت ها يا Partition هاي مجزا تقسيم مي كند. بعد با استفاده از الگوريتم هاي پردازش تصوير و هوش مصنوعي حروف كاراكترهايي را از درون متن استخراج مي كند. اما ممكن است متن شما هنگام عكسبرداري چرخيده باشد. در نتيجه كامپيوتر عكس را چند درجه مي چرخاند و باز عمل قبل را بر روي آن انجام مي دهد و نتيجه را به دست مي آورد. البته در اكثر موارد كار به همين راحتي كه گفته مي شود نیست و کلی عملیات پیچیده دیگر باید روی تصویر انجام بگیرد.

 

انواع OCR

     در خط های ديگر؛ به ويژه زبان هايي كه با حروف لاتين نوشته مي شوند؛ سالهاست كه از OCR استفاده مي شود. اما در ايران چند سالي است كه استفاده از آن شروع شده است. OCR چند نوع است OCR برای متون تايپي و OCR برای متون دست نويس. يعني نوعی که يك متن قبلا تايپ شده (مثل كتاب يا روزنامه را می توان وارد كامپيوتر کرد و نوعی که متن دست نويس را می تواند بخواند ).

     متن هاي دست نويس هم به دو صورت گسسته و پيوسته وجود دارند: متن دست نويس پيوسته مثل همان چيزهايي است كه ما هر از گاهي كه دلمان تنگ مي شود روي كاغذ مي نويسيم، يا يك نامه، يا يك شعر و غیره. اما متن دست نويس گسسته همان نوشته هايي است كه حروف آن جدا از هم و به صورت گسسته نوشته شده اند مثل نام و نام خانوادگي كه در فرم هاي آزمون ثبت نام،‌ به صورت هر حرف داخل يك كادر نوشته مي شوند یا مثل اعداد.

     خوشبختانه طراحي نرم افزار OCR گسسته فارسي در ايران مدتی است که طراحی و نوشته شده و در بعضی جاها استفاده می شود. اما به دليل شباهت حروف فارسي و رسم الخط مشكل حروف پیوسته، مدت زمان زیادی طول خواهد کشید تا نرم افزار OCR پيوسته برای خط فارسی ارائه شود.

     فرض کنید که ما متنی را روی کاغذ داریم و می خواهیم آن را وارد رایانه کنیم. اولین روشی که به ذهن می رسد این است که متن را به تایپیست بدهیم تا با کامپیوتر تایپ کند. اما آیا می شود عین همان متن را وارد رایانه بکنیم تا نیازی به تایپ نباشد؟البته دستگاه «اسکنر» می تواند تصویری از آن متن را وارد رایانه کند، تا اینجا بخشی از مشکل ما حل شده است. اما رایانه که نه عقلی دارد و نه «زبان» می فهمد، نمی تواند حروف و کلمات را از هم تشخیص دهد.مثلاً اگر از کامپیوتر بخواهیم به ما بگوید که در متن اسکن شده کلمة «علی» چند بار آمده است، بی آنکه شرمنده شود، می گوید نمی توانم تشخیص بدهم! در واقع این «تصویر دیجیتال شده» باید به «تصویر قابل پردازش» تبدیل شود. موضوع اصلی OCR همین است.

OCR     سرنام اصطلاحی است که صورت کامل آن در واژه نامه های انگلیسی به دو صورت آمده است:

Optical Character Recognition

Optical Character Reader

انواع OCR

     در زبان های دیگر، به ویژه زبان هایی که با حروف لاتینی نوشته می شوند، سال ها است که از OCR استفاده می شود. اما در ایران تازه دو سه سالی است که به فکر استفاده از OCR در زبان فارسی افتاده ایم.

 

اما OCR چند نوع است:

     یا تایپی است یا دست نویس. یعنی یا باید یک متن قبلاً تایپ شده را (مثل کتاب ها و روزنامه های چندین سال قبل، یا حتی متنی را که فایل تایپی آن موجود نیست و فقط پرینت آن را داریم) وارد رایانه کنیم، یا متن دست نویس را.متن های دست نویس هم به دو صورت «گسسته» و «پیوسته» وجود دارند: متن «دست نویس پیوسته» مثل همان چیزهایی است که ما هرازگاهی که دلمان تنگ می شود روی کاغذ می نویسیم، یا یک نامه، یا یک قطعه شعر و ... اما متن «دست نویس گسسته» همان نوشته هایی است که حروف آن جدا از هم و به صورت گسسته نوشته شده اند، مثل نام و نام خانوادگی که در فرم های آزمون ثبت نام، به صورت هر حرف داخل یک کادر، نوشته می شوند.

طراحی OCR گسستة فارسی تقریباً در مراحل پایانی کار قرار دارد ولی، OCR پیوسته ظاهراً سال های زیادی کار می برد.

فارسی ما و مشکلات آن

     قبل از اینکه به مراحل دیگر OCR بپردازیم، لازم است اندکی هم به مشکلات خط فارسی ــ یا در واقع ویژگی های این خط ــ بپردازیم. اول اینکه ما در فارسی حروف را به صورت چسبیده و پیوسته می نویسیم و این کار برای تشخیص حرف به حرف نوشته از سوی رایانه (که قرار است در مراحل بعدی آن را تایپ کند) بسیار مشکل است. تصور کنید که همین کلمه ساده «است» را به حالت های مختلف می شود نوشت: یکی برای «س» دندانه می گذارد، یکی نمی گذارد، یکی آن را می کشد و یکی نمی کشد و... حالا اگر همین صورت های مختلف «س» به «ت» هم بچسبند، تشخیص حروف برای ما انسان ها هم سخت می شود، چه رسد به رایانه.

شباهت حروف

     مشکل دیگر خط ما این است که حرف های فارسی بسیار به هم شبیه اند. مثلاً در نظر بگیرید که تفاوت «ر» با «ز» با «ذ» یا «ب» با «ت» تنها در یک نقطه است، و چون نقطه جزء بسیار کوچکی است، اگر یک خط یا حتی یک لک کوچک روی کاغذ بیفتد، تشخیص حروف از هم بسیار دشوار می شود و دردسر جدی برای بازشناسی حروف توسط رایانه ایجاد می کند. اینها تازه مشکلات خط فارسی است. دربارة اعداد فارسی هم این مشکل وجود دارد: صفر ما یک نقطه کوچک است که می تواند رایانه را به اشتباه بیندازد؛ اعداد ۴، ۳، ۲، ۱ هم بسیار به هم شبیه هستند و تنها تفاوتشان یک دندانه کوچک است.

     به دلایل گفته شده OCR درمرحلة کنونی در کشور ما مربوط به «دست نویس های گسسته» یا متن های تایپی پیوسته است، و تا بازشناسی متن های دست نویس پیوسته توسط کامپیوتر راه زیادی در پیش است، چون در دست نویس های گسسته، اگرچه حروف به هم شباهت دارند، حداقل جداجدا نوشته شده اند. در متن های پیوسته تایپی هم مشکل کشیده شدن یک حرف یا شکسته نوشته شدن حروف را نداریم. در حال حاضر هم نرم افزارهایی وجود دارد که متن دست نویس پیوسته را تبدیل به حروف جدا ازهم و گسسته می کنند، ولی ضریب خطای این نرم افزارها زیاد است و به شکل صنعتی درنیامده اند.

بازشناسی حروف و الگو

     تا اینجا گفتیم تصویر صفحه ای که در آن حروف به طور جداجدا (هر حرف داخل یک کادر) نوشته شده است، به وسیلة اسکن وارد رایانه می شود. مرحلة بعدی این است که حروف بازشناسی شوند، یعنی مکان آنها از دیگر خطوط (مثل خطوط کادری که داخل آن نوشته شده) بازشناسی شود، و اگر متن پیوسته تایپی است، حروف جدا شوند و زواید تصویر حذف شود. مثلاً اگر دانش آموزی «س» را به گونه ای نوشت که بیرون از کادر بود، به رایانه بفهمانیم که بی دقتی شده است او باید همان حرف داخل کادر را بخواند.

     در مرحلة بعدی که «بازشناسی الگو» نام دارد، با تعدادی شرط می شود فهمید که مثلاً حرفی «الف» است یا نه، و رایانه تشخیص می دهد که حرف «پ» است یا «ب». برای این تشخیص لازم است که تصویر حرف «الف» با الف های نمونه ــ که قبلاً به رایانه داده شده است ــ منطبق شود. الفبای نمونه قبلاً از روی یک مجموعه بزرگ آموزشی تهیه شده و ویژگی های مشترک از آن استخراج شده است. اما از آنجا که تنوع صورت ها نوشتاری یک حرف به صورت دست نویس بسیار زیاد است، مدلی آماری استخراج می شود که در آن شباهت ویژگی های استخراج شدة قبلی با نمونه ورودی به رایانه بررسی می شود. در اینجا «بازشناسی الگو» با روش های آماری انجام می شود که روش معمول در سیستم های OCR است.

     اگر فکر می کنید که کار تمام شده است در اشتباهید، چون تازه می رسیم به دنبالة حروف. مثلاً اگر کسی همان حرف «س» را با دنباله بنویسد، رایانه باید تشخیص دهد که این حرف فقط «س» است، یا مثلاً «ی» هم به آن چسبیده است.

مدل سازی یا پردازش زبانی

     مرحله بعدی «مدل سازی زبانی» یا «پردازش زبانی» نام دارد. حروف به هم چسبیده، که کلمه را درست می کنند، باید معنی دار یا شناخته شده باشند. در این مرحله بررسی می شود که چه کلماتی در زبان وجود دارد؟ چه ترکیب هایی از کلمات مجاز است؟ و... البته در مراحل پیشرفته تر، مدل سازی گرامری (دستور زبان) و مدل سازی معنایی هم وجود دارد که تشخیص می دهد جمله از لحاظ دستوری و معنایی درست است یا بی مفهوم است. اما در OCR گسسته ــ که بیشتر برای ثبت نام استفاده شده ــ شباهت یک کلمه به نام، نام خانوادگی، شهر و ... کافی است.

     برای تشخیص ترکیب های مجاز یک کلمه یا معنی دار بودن یک کلمه نیز به تهیة بانک های اطلاعاتی (Data base) نیاز داریم. در این بانک ها مثلاً تمام نام های کوچک و بزرگ ایرانیان قبلاً جمع آوری شده است و هنگام تطبیق یک کلمه با آن مشخص می شود که رایانه حروف آن را دست تشخیص داده یا نه. بنابراین نقش این بانک اطلاعاتی بسیار مهم است، چون اگر نامی در آن ثبت نشده باشد، کلمه ای که آن نام را شامل شود، به طور خودکار از برنامه OCR حذف می شود یا پیغام می آید که: «این کلمه اشتباه است» در صورتی که ممکن است مثلاً نام «هشام» در بین نام های ایرانی وجود داشته باشد، ولی قبلاً در بانک اطلاعاتی ثبت نشده باشد.

بانک های ما و دیگران

     مهندس «رزازی» دربارة مشکل بانک های اطلاعاتی در زبان فارسی می گوید: «در دنیا برای توسعة OCR و ارزیابی آن، بانک های اطلاعاتی استاندارد ساخته شده است که در آنها همة کلمات وجود دارند، یعنی بانک هم مشکل دیجیتال کلمه را دارد، و هم تصویرش را. اما برای زبان فارسی، این بانک های اطلاعاتی چه برای ارزیابی و چه برای توسعه، استاندارد شده نیست. در واقع هر کسی برای خودش یک بانک اطلاعاتی می سازد، و این نمونه های متفاوت مشکلاتی را ایجاد می کند. مثلاً برای ثبت نام دانش آموزانی که در آزمون مدارس تیزهوشان شرکت کرده بودند، یک بانک اطلاعاتی حاوی نام های فارسی، از روی اطلاعات فرم های سال های قبل، تهیه شد که از روی آن کلماتی که خیلی شبیه به نام های فارسی بودند تشخیص داده می شد. مثلاً اگر رایانه کلمه ای را «مصیبت» تشخیص داد، براساس بانک اطلاعاتی معلوم می شود که «مصیب» بوده است که یک نام ایرانی است.

علی، ولی، قلی ... و سیب

     نکتة دیگر این است که یک بانک اطلاعاتی باید شامل تعدادی کلمات خام باشد، بلکه «بسامد» آن واژگان، یعنی میزان استعمال و تکرار کلمات در زبان و مشخصات آماری آن ها هم باید ثبت شده باشد، والا کارایی زیادی ندارد. مثلاً «علی» نامی است که شباهت زیادی به «ولی» و «قلی» دارد. کارهای آماری در بانک اطلاعاتی باید طوری انجام شده باشد که تعداد «علی» بیشتر باشد، تا و بعد نوبت «ولی» و «قلی» برسد، چون درصد بسامدی «علی» به لحاظ آماری و کاربرد در میان نام های بیشتر است.

     در OCR فارسی گسسته، اگر فقط مربوط به نام ها و نام خانوادگی باشد، کار ساده تر است از حالتی که در OCR پیوسته وجود دارد. چون در OCR پیوسته هر کلمه ای ممکن است وجود داشته باشد مثل «سیب»، اما در بانک اطلاعاتی نام ها همه می دانیم که سیب نام یک شخص نیست بلکه نام یک میوه است! بنابراین در OCR همواره سعی می شود که درصد خطا کاهش یابد، تا کلمات در حد ممکن درست تشخیص داده شوند. اگرچه طراحان هنوز به صددرصد صحت نرسیده اند، ولی نگران نتایج آزمون خود نباشید، چون تمامی اطلاعات مربوط به شما چندین بار کنترل می شوند و از سازوکار reject (یا مردودی) در رایانه هم استفاده می شود. در این روش اگر رایانه نتوانست کلمه ای را تشخیص دهد، می فهمد که نفهمیده است و در خروجی اش می آورد که: «من این کلمه را نفهمیده ام» و کار به سیستم دستی می رود و در آنجا تصحیح می شود. این فرایند در پست خیلی کارایی دارد. در هر جای دنیا که تفکیک نامه ها و دیگر مرسولات پستی به وسیلة OCR انجام می شود، بعضی از نامه ها در سیستم کامپیوتری وارد سازوکار «مردودی» می شوند و به طور دستی مورد بررسی مجدد قرار می گیرند. هم اکنون در سطح محدودی از OCR در پست کشور ما نیز استفاده می شود، چون در پست هم کد پستی چندرقمی و دیگر اطلاعات به صورت گسسته و داخل کادرهایی نوشته می شود، و کار آسان تر است.

     در مورد خطای OCR در تشخیص کلمات، مسئولان شرکت «پایا» نظر جالبی دارند:

«حتی با تعبیة سیستم مردودی (reject) هم ممکن است خطایی در تشخیص کلمات وجود داشته باشد. باید در نظر داشته باشیم که هیچ سیستم پردازشگری (از جمله انسان) بدون خطا نیست. نکته مهم این است که یک سیستم ماشینی درصد خطای کمتری نسبت به انسان داشته باشد تا جایگزین خوبی برای انسان باشد. مسئله این نیست که خطا را به صفر برسانیم. هر قدر که فناوری جلوتر می رود، میزان خطا هم بیشتر کاهش می یابد»

     مدیر شرکت «دوران نوین» هم به گونه ای دیگر به همین موضوع اشاره می کند: «انتظار ما از مسئولان طرح «تکفا» آن است که با موضوع OCR واقع بینانه تر برخورد شود، و در بحث مربوط به هزینه های پروژه و انتظاراتی که از OCR می رود، واقعیت ها در نظر گرفته شود. دیدگاه کنونی مسئولان تکفا آن است که کل مشکل «خطا» تا ۱۰۰درصد حل شود، در حالی که فکر می کنم حل مسائل مربوط به هوش مصنوعی نیاز به روش تدریجی دارد. مثلاً در زبان عربی هم، نرم افزار «صخر» در نسخة اول خود فقط تا حدود ۴۰درصد دقت داشت، در حالی که اکنون پس از گذشت ۱۳ سال از اولین نسخه آن دقت به مرز ۹۸ درصد رسیده است.»

     همان طور که اشاره شد از OCR در ثبت نام آزمون «سازمان ملی استعدادهای درخشان» در سال های ۸۱ و ۸۲ استفاده شد که از طریق آن ۰۰۰,۴۴۰ نفر به طور ماشینی ثبت نام شدند. این روش باعث شد که در سال ۸۱ (نمونه اول) ۴۵ درصد در هزینه ها و ۲۵ درصد در زمان ثبت نام صرفه جویی شود. در سال بعد (۸۲) این رقم به ۵۰ درصد رسید. به نظر می آید که در چند سال آینده و با پیشرفت OCR فارسی و کاهش هر چه بیشتر خطای آن، در آزمون های بزرگ تری مانند آزمون سراسری دانشگاه ها نیز بتوان از آن استفاده کرد.

سرنوشت OCR دست نویس

     در مورد OCR پیوسته دست نویس نیز روند کار به همان صورتی است که شرح دادیم، اما آنچه کار را دشوارتر می کند، قطعه بندی و جداجدا کردن حروف به هم چسبیده و تشخیص آنهاست. اگر این روند طی شود، این امید وجود دارد که روزی از OCR پیوسته دست نویس فارسی هم در سطح گسترده ای استفاده شود. البته OCR پیوسته دست نویس حتی در زبان انگلیسی هم هنوز به کاربرد وسیع و عملی نرسیده است. مهندس «رزازی» دراین مورد می گوید: « OCRانگلیسی در سیستم عامل windows وجود دارد که همراه با office فروخته می شود، ولی فکر نکنید که نامه های اداری انگلیسی که با دست نویس نوشته شده اند همه با OCR تایپ می شوند. این کار برای به نتیجه رسیدن به حداقل یک روند ۱۰ ساله را باید طی کند. OCR فارسی یک مرحله عقب تر است، پس زمان بیشتری می برد».

     مهندس «صدیق»، مدیرعامل شرکت «پایا» هم می گوید: «همین OCR  فارسی گسسته هم تا چند سال پیش یک رؤیا بود، ولی دیدیم که محقق شده است و به مرور پیشرفته تر هم خواهد شد. بنابراین طراحی OCR پیوسته فارسی هم، اگرچه سال ها طول می کشد، ولی مطمئناً به نتیجه خواهد رسید. این طرح یک طرح تحقیقاتی است که در دانشگاه ها دنبال می شود و هنوز به یک محصول صنعتی قابل استفاده در سطح کلان و کاربردی برای عموم نرسیده است. ولی در حال حاضر نمونه های دانشگاهی و آزمایشگاهی آن در داخل کشور وجود دارد و موضوع رساله دکتری برخی از دانشجویان است

     بنابراین بین ۱۰ تا ۲۰ سال آینده، آن گونه که مسئولان شرکت «پایا» می گویند، OCR پیوسته دست نویس فارسی هم وارد بازار خواهد شد.دکتر فیلی هم در پاسخ به این سؤال که «آیا طراحی OCR پیوستة فارسی روزی تحقق خواهد یافت؟» پاسخ می دهد: «بله ولی به تدریج»؛

     به هر حال براساس قرارداد «تکفا» با شرکت های ایرانی، تا چند وقت آینده، نسخه نهایی (البته نه صددرصد تکمیل شده) OCR فارسی دست نویس گسسته و تایپی پیوسته ارائه خواهد شد. مدیر شرکت «دوران نوین» در این مورد می گوید: «پروژة OCR گسسته در مراحل پایانی خود قرار دارد ولی دارای مشکلاتی در تشخیص انواع اسکنرها و انواع فونت هاست که در حال رفع آن هستیم. این نرم افزار در حال حاضر امکان تشخیص فونت های تایپی فارسی با دقت زیاد را دارد، ولی مشکل جدی آن است که با اسکنرهای مختلف نتایج نامناسبی می دهد.» وی از اهمیت این طرح در بعد کلان ملی هم می گوید: «با توجه به این که مشکل OCR برای بسیاری از زبان های دنیا مانند انگلیسی عملاً حل شده است، اگر در کشور ما هم به نتیجة نهایی برسد در افزایش سطح اطلاعات فارسی در دنیای دیجیتالی امروز (از جمله در اینترنت) بسیار اهمیت خواهد داشت.

 

تاریخ انتشار : 1395/5/11 23:21:25

اطلاعات تماس

آدرس : تهران میدان ولیعصر - بلوار کشاورز - خیابان کبکانیان - کوچه طباطبائی رفيعي- نبش کامبیز - پلاک 18 - معاونت توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد - کدپستی : 1415643711

شماره تماس : 88996880 داخلي 246

ایمیل : pishnahad1@gmail.com