وب سايت كم بينايان و نابينايان
نهاد کتابخانه های عمومی کشور

تغییرات حاصل شده در نسخه جدید کرزوایل؛

     بدون شک kurzweil را می توان به عنوان یکی از محبوب ترین نرم افزارهای نویسه خوان در ایران و سراسر دنیا به حساب آورد.

     نویسه خوان ها آن دسته از نرم افزارها هستند که کاربران قادرند با بهرگیری از آن ها، متون چاپی یا پرونده های PDF را به متون الکترونیکی قابل ویرایش تبدیل کنند. این نوع از متون برای صفحه خوان ها هم متناسب  هستند. بنا بر این نابینایان هم به سادگی می توانند به کمک صفحه خوان هایشان آنها را مطالعه کنند.

     Kurzweil با محیط کاملاً متناسب و دسترس پذیر خود، این امکان را برای نابینایان فراهم می آورد که علاوه بر اسکن و تبدیل متون چاپی به الکترونیکی، آن ها را بخوانند و از امکانات فراوان این نرم افزار در جهت داشتن مطالعه ای آسان تر و مفیدتر بهره ببرند.

     ویرایش ۱۴ Kuvzweil چند وقتی است که روانه بازار شده. یکی از تغییراتی که در Kurzweil 14 ایجاد شده امکان استخراج عکس از متن در پرونده هایی با پسوند PDF یا TIF است. به وسیله این قابلیت کاربران قادر خواهند بود عکس های موجود در یک پرونده را به شکل جداگانه ذخیره کنند. همچنین در این نسخه از Kurzweil امکان تبدیل پرونده هایی با پسوند PNG نیز علاوه بر PDF و TIF در اختیار کاربران قرار گرفته است. ارتقا موتورهای OCR نیز یکی دیگر از تغییرات اعمال شده بر روی این نسخه از Kurzweil است. در این ویرایش، از Fine Reader 11 و OmniPage 19 به عنوان موتورهای استخراج متن از عکس استفاده شده است.

     تبدیل پرونده های متنی به PDF از جمله دیگر تغییراتی است که در این نسخه اعمال شده است. این قابلیت در منو Settings و در بخش Scanning و در قسمت Scan mode در اختیار کاربران قرار گرفته است. در قسمت صداها، Kurzweil تا به حال از موتور صوتی Voice Ware و صداهای VW-Paul و VW-Kate استفاده می کرده که در نسخه جدید، VW-James نیز به این صداها اضافه شده است. یکی دیگر از تغییرات جالب این نسخه، امکانی است که در هنگام ویرایش متن در اختیار کاربر قرار می گیرد. با کمک این امکان که با کلیدهای Alt+F5 فعال می شود، به محض فشردن این ترکیب نرم افزار شروع به خواندن متن می کند اما در این نوع از خواندن، بدون در نظر گرفتن تنظیمات کاربر در خصوص میزان خوانده شدن علائم نگارشی، تمامی این علائم برای کاربرانی که قصد ویرایش متن را دارند خوانده می شود. به محض متوقف کردن خوانش متن، خوانده شدن علائم نگارشی طبق روال سابق انجام خواهد شد. امکان دیگری که به Kurzweil اضافه شده، ضبط یادداشت صوتی برای بخشی از متن است. در این قابلیت، کاربر می تواند علاوه بر ایجاد یادداشت متنی یا پاورقی برای بخشی از متن، از امکان ضبط یادداشت صوتی نیز استفاده کند.

     تغییرات دیگری نیز در این نسخه اعمال گردیده که علاقمندان
می توانند برای مطالعه بیشتر در خصوص آن ها یا دریافت نسخه Demo به نشانی: www.kurzweiledu.org

تاریخ انتشار : 1395/5/9 21:3:12

اطلاعات تماس

آدرس : تهران میدان ولیعصر - بلوار کشاورز - خیابان کبکانیان - کوچه طباطبائی رفيعي- نبش کامبیز - پلاک 18 - معاونت توسعه کتابخانه ها و کتابخوانی نهاد - کدپستی : 1415643711

شماره تماس : 88996880 داخلي 246

ایمیل : pishnahad1@gmail.com